Základný návod pre kefírový syr je takýto. Väčší objem hotového kefíru nalejeme do plachty a necháme v priebehu niekoľkých hodín odkvapkávať srvátku. Čím je kefíru v šatke viac, kým väčší tlak je vyvíjaný na srvátku a tým hutnejší bude výsledok. Kefírový syr nebýva tak súdržný, ako syry vyrobené za použitia syridla – bude sypkejší a chuťovo podobný kyslému tvarohu.
Ak chceme syr mäkký, napríklad ako základ na pomazánku, môžeme ho priamo použiť. Ak by sme chceli tvrdší, tak syr ešte nasolíme a znova zavesíme do šatky, soľ vytiahne viac srvátky. Najtvrdší kefírový syr získame tak, že ho v plachte zaťažíme.
Prísady:
- 3 L mlieka, nehomogenizovaného a nepasterizovaného,
- 1 dL hotového kefíru (na množstve až tak nezáleží),
- 15 g (~15 mL) soli.
Pomôcky:
- dva štvorlitrové hrnce,
- syrárska plachta,
- cedidlo,
- malý lis na syr – napríklad dve litrové vedierka od jogurtu postavené na odkvapkávači: jedno vložené do druhého, spodné predierkované horúcim klincom a vrchné naplnené srvátkou ako závažie.
Postup:
Mlieko s kefírom necháme v hrnci na teple jeden až dva dni, kým neskysne na kefír a nesadne. Zrazený kefír prihrejeme na teplotu tela a nalejeme do cedidla vystlaného plachtou. Plachtu potom zavesíme a necháme srvátku cez noc odkvapkávať nad hrncom. Ak chceme syr mäkký, už máme hotovo. Inak syreninu v plachte zmiešame so soľou a spolu s plachtou vložíme do predierkovaného vedierka, zaťažíme ho druhým vedierkom s vodou a postavíme na odkvapkávač.
Keď zo syra prestane kvapkať (asi po 4–6 hodinách), z lisu a plachty ho vyberieme. Môžeme ho nechať preschnúť a zrieť na vzdušnom mieste alebo ho uložíme do nádobky do chladničky. Ak je syr na vzduchu, tak ho raz za deň otočíme. Ak ho držíme v chladničke, tak raz za čas utrieme nádobku a vrchnák od nazrážanej vody, aby prostredie nebolo príliš vlhké. Syr bude aj v chlade ďalej zrieť a jeho chuť sa bude postupne vyvíjať.
Keby sa na povrchu objavila béžová pleseň, nie je to na závadu – je to Geotrichum candidum, ktorú poznáte napríklad zo syru predávaného pod názvom Hermadur.