Nižšie vyberám odpovede z výsledkov prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 35 členov skupiny Kefír – výživná a liečivá kultúra domova na Facebooku.
Opakujúce sa odpovede boli vynechané, niektoré som skrátil a všetky boli po jazykovej stránke upravené.
Odkiaľ mám kefírové jadro?
„Od známej, ktorá sa venuje kváskovaniu :-)“
„Kefír mám od susedy. Navrhla nám, nech skúsime. Jej kamarátke sa po 3 mesiacoch upravilo trávenie – predtým nemohla nič jesť, teraz už môže.“
„Kefírové jadro mi poslal pán, s ktorým som sa spojila cez Facebook.“
„Prostredníctvom kefírovej mapy, mám ho už vyše dvoch mesiacov.“
„Prvý raz som ho získal od spolubývajúceho, ktorý ho mal z mliečneho automatu v Brne, kde okrem prázdnych fliaš predávali aj kefírovú kultúru. Neskôr som si na skúšku kefírové jadro objednal z internetového obchodu Milchema. Neboli medzi nimi výraznejšie rozdiely, len vo veľkosti zŕn – tak som ich po čase zmiešal.“
„Kefírové jadro som zohnal na bazoši pred vyše rokom.“
„Kefír mám od kamarátky, už asi 5 mesiacov. Priniesol mi ho na požiadanie jeden pán, s ktorým som sa spojila cez internet.“
„Mám ho od kolegynky a pestujem ho už viac ako rok, medzitým som ich už aj veľa darovala :-)“
Ako často pijem kefír
„Raz za dva dni vypijem tak 3 dl.“
„Malý pije každý deň 0,5 dl. My dospelí nepravidelne, keď je, tak vypijeme a čakáme na nový.“
„Každý deň približne 2–3 dl.“
„Asi 2,5 dl – jeden až 2‑krát do týždňa.“
„Dva-krát do týždňa. Približne 2 dl s vločkami, a tiež jeme kváskový chlieb s kefírom.“
„Pijem ho denne asi 3 dl.“
„Denne, aj pol litra až liter.“
„Približne 2 až 3‑krát za týždeň, tak pol až trištvrte litra.“
„Každý deň mám jednu šálku, občas dve.“
„Doprajem si denne asi 2,5 dl kefíru a aj kefírový jogurt. Občas tiež tvaroh, alebo smothie z kefíru a ovocia.“
„Kefír pijem každé ráno, okrem ciest, čiže priemerne 5–6 dní v týždni, približne pol litra doobeda.“
„Skoro denne, ale kolísavo, niekedy žiadny, niekedy aj pol litra. Z kefíru robím domáci kefírový jogurt, ktorý deťom chutí viac, prípadne s ním robím rýchle raňajky: vločky spolu s kefírovým jogurtom.“
„Každý deň asi dva deci. Niekedy na pár dní prestriedam s jogurtom. Občas vypijem naraz aj pol litra. Podľa chuti. Nemám pravidlá.“
Príprava kefíru
„Používame asi 3 polievkové lyžice zŕn na 1 liter mlieka (3,5 % Babičkine), kefír kysne 24 hodín na kuchynskej linke a potom v chladničke ešte ďalších 24 hodín, následne ho precedím a do vypitia uskladňujem v chladničke.“
„Vo fľaši so skleným viečkom zalejeme 30 g zŕn ⅓ litra mlieka.“
„Zatiaľ máme asi 2 čajové lyžičky, dávame ich do 4 dl mlieka. Mlieko máme domáce kozie, kefír nechávame vonku a miešame ráno a večer, teraz v lete pri asi 25 °C.
„Používame vo fľaši balené mlieko s krátkou trvanlivosťou. Pomer jadra a mlieka máme asi 1:10 a kvasiť kefír nechávame 24–48 hodín, podľa teploty vonku a chuti. Najprv pri izbovej teplote a potom v chladničke.
„Dávam približne 100 gramov kefírového jadra na 1 liter mlieka, 24 hodín na linke pri izbovej teplote.
„Kysnúť nechávam kefír v chladničke. Na väčšie množstvo zŕn nalejem 3 dl mlieka, stíha sa to do 24 hodín. Ak je pohár dobre zavretý, kefír býva šumivý.“
„Máme štyri zrná veľkosti čerešne, používame domáce mlieko od chovateľa. Kefír kysne jeden až dva dni v špajze.“
„Dávame 7 až 8 kúskov kefírového jadra do litra plnotučného mlieka, kysnúť ho nechávame asi 4 dni v chladničke pri 8 °C.
„Kefírového jadra mám v pohári za 2 polievkové lyžice na 6 dl mlieka z automatu. Kefír nechávam 12 hodín na stáť kuchynskej linke, ráno a večer ho pretrepem – potom ho nechávam dôjsť 2–3 dni v chladničke.“
„1 dl zŕn na ½ litra mlieka nechávam 24 hodín na linke a 2‑krát premiešam (pri teplote okolo 24 °C).“
„Zrná dávam podľa toho, koľko ich práve mám: dám ich na dno pohára a zalejem asi 5–6 násobkom mlieka. Raz do týždňa k nám chodí auto s čerstvým mliekom, ráno nadojeným – tak tam kupujem. Kefír robím v chladničke: trvá to 3–4 dni, ale výsledok stojí za to: je hustý, krémový a lahodný.“
„Dávam 10–15 gramov kefírového jadra na 1 dl mlieka, 8 hodín nechávam pohár na linke a potom ho dám na 4 dni do chladničky.
„Používam mlieko z automatu. Množstvo zŕn zatiaľ až tak neriešim (približne za hrsť na necelý liter mlieka). Kefír nechávam kvasiť na linke 24 hodín.“
„Mlieko som používala akékoľvek som mala (polotučné, plnotučné trvanlivé, …), ale potom som prešla na mlieko z automatu a to je o niečom úplne inom, mňam 🙂 Mám drobné kefírové zrnká, asi za hrsť, dávam ich do 7 dl skleneného pohára a trvá im to 48 hodín… Keď sme mimo domu, hubky putujú do chladničky. V chlade im trvá od 7 do 14 dní, kým je kefír hotový, ale je trochu horkejší.“
„Asi tri a pol lyžice kefírového jadra dávam na 1 liter kravského mlieka. Najlepšiu skúsenosť mám s nepasterizovaným. Kefír pracuje v sklenenom pohári na kuchynskej linke asi 12 hodín, potom ho dávam do chladničky na ďalších 12 hodín. Výsledný hustý kefír scedím a zrnám dám nové mlieko. Hotový kefír uskladňujem dlhodobo v chladničke.“
„Ako sa podarí, podľa času. Často naň zabudnem aj pár dní, lebo som rozlietaný.“
„Od kedy nemáme v blízkosti mliekomat, tak používame plnotučné mlieko z Lidla. Jerseyské mlieko sa mi veľmi neosvedčilo. Kozie je svojské a nehodí sa mi zase na fermentovanie vločiek.“
„Zvyčajne dávam na pol litra mlieka (3,6 percentného) približne jednu polievkovú lyžica zŕn (lyžica je umelá). Kefír nechávam na linke do druhého dňa. Skúšala som aj mlieko 5‑percentné – to bolo niečo super ??“
„Kefír býva najchutnejší pri obsahu 5 až 10 % kefírového jadra v mlieku. Robím ho v 7 dl pohári, do ¾ naplneného mliekom, najprv deň pri izbovej teplote a potom dva dni v chladničke. Kým je kefír na teple, ráno aj večer pohár pretrepem. Používam nepasterizované mlieko z mliečneho automatu.“
„Robíme podľa potreby, každý alebo každý druhý deň. Liter mlieka a cca 6 polievkových lyžíc zŕn. Často kefírové zrná darujeme, takže množstvo sa neustále mení.“
„Na linke nechávam kefír 24 hodín, potom ho precedím a dám do chladničky. Používam asi 7 deci 3.5% Opočenského mlieka vo fľaši z Lidla, kefírového jadra dávam asi 25 g. Srvátku pijem vychladenú. Niekedy zmiešam precedený kefír aj so srvátku a pijem takto.“
Kefír počas dovolenky
„Plánujeme veľa cestovať a byť dlhodobo mimo domu. Nevedeli sme si predstaviť, ako to bez kefíru po toľkých rokoch prežijeme a ako ho uskladníme. Nakoniec sme sa rozhodli, že ide s nami a inšpirovali sme sa FB. V Ikei kúpime fľaše so sitkom a slamkou a budeme si robiť kefír aj na cestách (bývame pri cestovaní v aute).“
„Stále si ho udržujem.“
„Skúšali sme ho zmraziť: raz prežil, raz nie.“
„Keď som sa kefíru nemohla dlhšie venovať, dala som ho do mrazničky. Po rozmrazení a dvoch výmenách mlieka bol rovnaký ako predtým. Zo začiatku bol však pomalý, neskôr bol už v poriadku.“
„Hubka vydrží bezo mňa aj dva týždne 🙂 Na mrazenie nemám odvahu, to by som mojej hubke neurobila.“
„Z mrazenia nemám dobrý pocit (ani dobré skúsenosti). Nemyslím, že by kefír bol po rozmrazení taký, ako predtým. Keď je možnosť, kefír niekomu počas ciest zverím do opatery, prípadne si ho vezmem so sebou. Už som s ním cestoval aj v lietadle – niekoľko razí – bol so mnou v príručnej batožine skrytý v poháriku od krému.“
Aký kefír mám najradšej?
„Hustý, nie veľmi kyslý, s čučoriedkami a chia semiačkami.“
„Jemne kyslý.“
„Kyslý hustý, lebo ten vraj je najzdravší ?“
„Redší a hladký, so zamiešanou srvátkou a jemne kyslý – rád ho mám zatiaľ aj bez prísad a ochutenia.“
„Hustejší, krémový, jemne kyslý.“
„Hustý, sladkokyslý a s vločkami.“
„Pridávam smotanu do mlieka na zjemnenie. Kefír pijem mixovaný, ma lahodnejšiu konzistenciu.“
„Mám rada hustejší mierne chladený kefír.“
„Krémový, pripravený v chladničke, bez srvátky.“
„Hustý a kyslý.“
„Najradšej mám kefír zrazený a sladkokyslý.“
„Hustý, kyslý, aj s ovocím.“
„Mám ho najradšej hustý, taký, aký je, keď ho zlejem. Pôvodne som myslela, že si budem ochucovať ovocím, ale je tak dobrý vo svojej pôvodnej podobe, že som si povedala, niet čo vylepšovať.“
„Čistý čerstvý, jemne kyslý, hladký s trochou smotany.“
„Vypijem, aký sa podarí. Veľmi to neriešim.“
„Kefír mám najradšej hustý a kyslý. Pijem ho čistý alebo ho scedím cez plienku a použijem na nátierku s bylinkami. Niekedy ho zahustím kokosom a ovocím, alebo dám do vločiek či kváskového pečenia – ako kedy.“
„Kefír mám rada hustý, zrazený, neprecedený, niekedy sladkokyslý. Keď naň zabudnem, tak aj kyslý – vtedy je tiež super. Druhotné kvasenie som neskúšala, viem o ňom od tohto týždňa, keď som narazila na kefírovú skupinu na FB, určite vyskúšam :-)“
„Hustý, kyslý tak akurát, s ovocím. Ale aj čistý vypijem.“
Kefír v studenej kuchyni, do varenia alebo pečenia
„Chystám sa na chlieb s kefírom, ale zatiaľ sme kefír vždy skôr vypili a do chleba neostal.“
„Používam ho do pečenia: domáci kváskový chlieb, bábovka, vločky s kefírom a medom.“
„Kefír používam hlavne v studenej kuchyni – nátierka, nápoje ovocné, slané, dresing, aj do vareného jedla, všade možne.“
„Používam kefír pri miesení kváskového chlebíka.“
„Zatiaľ sme skúšali kefírové placky a cuketové palacinky s kefírom.“
„Najradšej ho mám do smoothie.“
„Zatiaľ ho iba pijeme.“
„Kefír mám rád zahustený strúhaným kokosom, ovsenými vločkami alebo pohankou.“
„Kefír používame do varenia, do omáčok namiesto smotany, aj v studenej kuchyni, do nepečených ovocných koláčov, do kváskového chleba…“
„Používam ho namiesto kyslej smotany, pri zapekaní zeleniny, do koláčov, koktailov, aj polievok či omáčok.“
„Používam do chlebíka namiesto vody: keď s ním zamiesim na kváskový chlieb, kysne ako divý 🙂 Iné som s kefírom neskúšala, ale rada by som skúsila druhotné kysnutie a koláče, určite skúsim s vločkami a ovocím, proste idem na to :-)“
„Zatiaľ len do uhorkového šalátu so smotanou.“
„Palacinky sú výborné a robíme s kefírom aj vafle.“
„Rád z robím cvikľovú nátierku – je to zážitok.“
„Kefír používam namiesto kyslej smotany: napríklad pri zapekaní zeleniny, do koláčov, koktailov, aj polievok či omáčok.“
Šírenie kefírovej kultúry
„Zatiaľ som nikomu zrnká nedávala, ale keďže sa množia, tak čoskoro nejaké rozdám.“
„Kefírové jadro som už s láskou posunula asi štyrom ľudom.“
„Kefírové jadro som poslala asi 15 osobám na požiadanie.“
„Už som kefír posunula trom ľuďom a určite chcem pokračovať v kefírovej osvete.“
„Zatiaľ máme málo.“
„Rodina nemá záujem. Kefírové jadro ponúkam občas na nete, ale dostanú aj psy, keď ho mám veľa.“
„Kefír posúvam priateľom, rodina je moc fajnová a radšej si kúpia acidko. Sme aj na kefírovej mape.“
„Mám to v pláne, rodičia a kamarátky sa už tešia.“
Ďalší mikrobiálni priatelia v kuchyni
„Máme ražný kvások a pšeničný lievito madre – len tie najlepšie skúsenosti… Takéto pečivo máme radi a je veľmi chutné.“
„Máme doma tibicos, kombuchu, jogurt aj natto (kvasené sójové bôby na japonský spôsob). láka ma výroba pickles (kvasená zelenina) a kimči (výrazne ochutená naložená čínska kapusta a ďalšia zelenia).“
„Kvasená kapusta a uhorky.“
„Ražný kvások.“
„Domáci jogurt.“
„GBP (ginger beer plant – kultúra pre výrobu zázvorového piva z vody, cukru a zázvoru).“
„Skúšali sme vodný kefír (tibicos). No nemali sme čas to piť, nakoľko čistá voda je pre nás základ. Tak sme od toho upustili.“
„Kefír mi úplne postačuje, nemám iné skúsenosti. Iba ak s doma vyrobeným ražným kváskom na pečenie chlebíka :)“
Pozrite si aj prvú časť tohto článku: Skúsenosti – Kefír a zdravie!
Všetkým zúčastneným za ich odpovede veľmi pekne ďakujem! ?
Svorad