Aby boli ľudia zdraví a telesne aj duševne silní, potrebujú mimo iného zdravé a plnohodnotné jedlo. Takáto výživa deťom umožní zdravo sa vyvíjať a dospieť na zodpovedných silných slobodných ľudí, ktorí žijú naplno, tvorivo a šťastne – ľudí, ktorých život napĺňa.
Priemysel 19. a 20. storočia však nepotreboval slobodných a silných ľudí, ale poddajných robotníkov a poslušných úradníkov. Priemyselné potraviny boli pôvodne vyvíjané pre potreby armády, ako rýchle a lacné riešenie. V dôsledku hospodárskeho tlaku, násilia či prostredníctvom masmédií boli však postupne presadené na väčšine území Zeme. Priemyselné potraviny slúžia predovšetkým mocenským záujmom priemyslu – nie ľuďom.
Rozvoj priemyslu mal aj svoje dobré stránky. Boli časy, keď si vývoj spoločnosti žiadal robotníkov. Dnes však už v továrňach pracujú roboty. Doba sa prudko mení a dôležitými ľudskými vlastnosťami už nie sú poddajnosť, prispôsobenie a slepé nasledovanie pokynov – ale tvorivosť, samostatnosť, vnútorná sila, duševné zdravie a vyrovnanosť.
Priemyselné poľnohospodárstvo nezabezpečí celistvý rozvoj ľudskej bytosti. Zdravý sedliacky rozum napovie, že kravy, ktoré žijú vo veľkochovoch, málo sa hýbu a dostávajú žrať zmes zrna, sena, GMO sóje, múčky z rybieho odpadu a antibiotík, budú dávať iné mlieko ako tie, ktoré sa pasú v stáde, vonku na zelenej lúke, na daždi, vetre a slnku. Len výrobky pochádzajúce od zdravých zvierat žijúcich v ich prirodzenom prostredí sú človeku prospešné a zdravé.
V mlieku z priemyselných chovov budú chýbať isté kľúčové výživové zložky. Samé zvieratá sú totiž neduživé a v akom-takom stave udržiavané za pomoci liečiv. Toto je prostá pravda, ktorou sa na zisk a monopol zameraný priemysel nechváli. Médiá, ktoré sú šíriteľmi kultúry, sú s priemyselnými potravinárskymi monopolmi nezriedka previazané a to je dôvod, prečo sa o týchto závažných otázkach v spoločnosti veľa nehovorí.
Celosvetovo však pôsobí niekoľko združení, ktoré sa zdravej strave venujú a ktoré nie sú priamo či nepriamo napojené na nijakú mocenskú záujmovú skupinu. Jednou zo spoločností šíriacich osvetu v oblasti plnohodnotnej výživy je nadácia Weston A. Price Foundation (WAPF) pre múdre tradície v jedle, poľnohospodárstve a zdravovede.
Vedomosti oslobodzujú
V skratke uvádzam niekoľko kľúčových bodov vychádzajúc pri tom z brožúrky ZÁSADY ZDRAVÉ STRAVY, ktorú spracovala Weston A. Price Foundation. Podrobnejšie sa dočítate na webe nadácie: www.westonaprice.org (v angličtine).
- Biely cukor a jedlá z bielej múky boli zbavené minerálov a vitamínov, čo viac, v priebehu trávenia ľudské telo o tieto látky ešte oberajú. Aj moderné celozrnné výrobky môžu viesť k nedostatku minerálov. Naopak, plnohodnotné kvasenie robí minerály v obilninách pre telo dostupnými. Dobré je tradičné celozrnné kváskové pečivo. Sladiť je vhodné len striedmo, najlepšie sušeným ovocím či medom.
- Rastlinné oleje z rastlín z mierneho podnebia (slnečnicový, sójový či repkový) by sa mali jesť len striedmo a v tepelne nespracovanej podobe. Vyváženým pomerom omega‑3 a omega‑6 mastných kyselín vyniká za studena lisovaný konopný olej. Pre tepelné spracovanie sú vhodné výlučne oleje z teplejších zemepisných pásiem: napríklad olivový či kokosový olej.
- Ľudské telo potrebuje pre zdravý vývin živočíšne tuky, maslo a masť, najlepšie od zvierat, ktoré sa pásli vonku pod slnkom a žili prevažne na svojej prirodzenej potrave. Stužené tuky vyrobené z rafinovaných rastlinných olejov sú vyslovene škodlivé s následkami pre ďalšie pokolenia.
- Sóju v podobe tofu či sójového mäsa je vhodné jesť len veľmi zriedka. Vhodnejšie sú tradičné fermentované sójové výrobky (tempeh, sójová omáčka či miso), ktoré nepochádzajú GMO priemyselného poľnohospodárstva.
- Kyslé kvasené zeleninové šaláty a prílohy podporujú trávenie a vstrebávanie živín – sú dôležitým doplnkom k varenej strave, pri ktorej dôsledkom tepelného spracovania klesá podiel niektorých vitamínov.
- Nie len zeleninový vývar je hodnotný – poctivý vývar z kostí obsahuje množstvo minerálov v ľahko dostupnej podobe a môže pôsobiť vyslovene liečivo.
- Mliečne výrobky prospievajú len vtedy, keď prešli mliečnym kvasením či zrením: teda prirodzene kyslé mlieko, kefír či zrejúci syr. Vtedy obsahujú druhovo rôznorodú zmes prospešných živých kultúr, ktorá robí mliečne výrobky stráviteľnejšími a výživnejšími. Najlepšie, ak sú vyrobené zo surového mlieka (nehomogenizovaného, nepasterizovaného, nesušeného).
- Moderné spracovanie potravín naše jedlo umŕtvuje, ale tradičné spôsoby uchovávania a prípravy (namáčanie, klíčenie, kvasenie či zrenie) obsah živín zvyšujú a zlepšujú ich vstrebateľnosť – to platí pre ovocie, orechy, zeleninu a rovnako aj pre mäso a mliečne výrobky.
Nie len povaha jedla a jeho príprava ovplyvňuje zdravie človeka – dôležité sú tiež okolnosti prijímania potravy: cítiť sa pri jedle dobre, uvoľniť sa, sústo dôkladne požuť a vychutnať si ho. Pre zdravé zažívanie sú veľmi hodnotné aj doby hladu medzi jedlami. Vtedy sa cez škvŕkanie v bruchu (odborne povedané: cez hladové kontrakcie) vyčistí obsah tenkého čreva. Všetky mikroorganizmy tú vtedy silnými sťahmi vytlačené tam, kam patria: do hrubého čreva.
Ak by ostali v tenkom čreve, rýchlo prerastajú a postupne narušujú sliznicu. Do krvi sa potom dostávajú nežiadúce látky – výsledkom býva nie len podráždený imunitný systém, ale aj celý podráždený či napätý človek. Boj vnútri v človeku sa premieta aj do nastavenia a vzťahov vo vonkajšom svete: Rôzne látky a hormóny v krvnom obehu priamo ovplyvňujú náladu človeka. Zdraviu veľmi prospešný je aj jednodňový úplný pôst, napríklad raz za týždeň či dva.
Vyššie uvedené odporúčania nie sú v súlade v súlade s viacerými dnes rozšírenými stravovacími presvedčeniami: Vegetariánstvo ani vegánstvo nás totiž nezachráni.
Nie jedenie mäsa spôsobuje ekologické katastrofy, ale neschopní, nevedomí, nenásytní, neukojení, nespokojní ľudia. Plnohodnotná strava je jedným s prostriedkov, ako pomôcť ľuďom k vyspelosti – k tomu, aby prestali lietať duchom neprítomní a žiť uzavretí a ustrašení vo svojich vzdušných zámkoch. Výživná tradičná strava nám pomôže upokojiť sa a uzemniť sa, celistvo sa nasýtiť, naplniť a nájsť šťastie a radosť v pestrej hre príbehov Zeme!
Priemyselné poľnohospodárstvo a lány monokultúrne pestovanej kukurice, sóje, repky, slnečnice či pšenice nám šťastnú budúcnosť nezabezpečia. Naša živá Zem, jej bytosti a ekosystémy potrebujú členitú rôznorodú krajinu. Rovnako ako chránené oblasti potrebujeme aj živé vidiecke oblasti s prírodnými gazdovstvami a pasienkový chov dobytka citlivý k miestnym prírodným podmienkam.
Nádej pre budúcnosť nám nezabezpečia technológie, ale ľudia! Tí ľudia, ktorí sú dnes ešte deťmi. Zachránia nás matky, ktoré svoje bábätká cítia a ctia ich prirodzené potreby. Tie matky, ktoré svoje deti riadne kŕmia nie premyslenými nápojmi a kašičkami – ale vlastným materským mliekom, citlivosťou, úctou, prijatím, nahým dotykom a láskou…
Zachránia nás otcovia, ktorí sú skutočne a plne mužmi, mužmi slova a činu. Rázni aj láskyplní duševne vyspelí muži dokážu nastaviť priemyslu zdravé hranice a vyrovnane si zastať to, čo je správne: svoju zem – a s ňou spojenú zdravú plnohodnotnú stravu.