Nižšie vyberám spracované odpovede z výsledkov prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 35 členov skupiny Kefír – výživná a liečivá kultúra domova na Facebooku.
Opakujúce sa odpovede boli vynechané, niektoré som skrátil a všetky boli po jazykovej stránke upravené. Pre lepšiu prehľadnosť som niektoré (výstižnejšie či stručnejšie) odpovede zvýraznil.
Čo ma priviedlo ku kefíru?
„Išli sme so súborom na vystúpenie a tam to spomenuli dvaja tanečníci. Keďže kváskujem a rada vyrábam veci sama, hneď ma to oslovilo.“
„Chcela som pomôcť kamarátke pri boji s rakovinou.“
„Pečiem domáci chlieb, do ktorého ho používam a zapáčila sa mi myšlienka, že aj kefír budem mať svoj.“
„Ku kefíru ma priviedla zvedavosť a túžba dávať deťom niečo zdravé a domáce.“
„Kamarátka mi o kefíre rozprávala. Mám problémové trávenie, tak to bola pre mňa jasná voľba.“
„Ku kefíru ma priviedli moje problémy s trávením, nafukovanie a bolesť brucha po takmer každom jedle. Prestala som jesť všetky mliečne výrobky a mlieko. Kolegyňa, ktorá sa tiež stravuje bezlaktózovo, mi povedala, že jej z kefíru nič nie je, a ponúkla ma, či si nechcem robiť kefír sama. Takto sa táto nádherná tibetská kráska, hubka moja, dostala až k nám domov. Odvtedy má moje trávenie zelenú :-)“
„Priviedli ma k nemu zdravotné účinky a záujem o zero waste (bezodpadové hospodárenie).“
„Bola to túžba po koreňoch. Žijem v zahraničí a roky som kefír nepila – túžila som po chuti domova.“
Prvé stretnutie s kefírom, prípadné nežiadúce účinky
„Zamilovala som si ho hneď.“
„Bol jemne kyslý a lahodný, žiadne nežiadúce účinky.“
„Veľmi mi nechutil, bol akoby štipľavý s malými hrudkami, prehnalo ma.“
„Bol kyslejší ako z obchodu ale chutil výborne 😉 žiadne nežiaduce účinky.“
„Kefír mi chutí od prvého dňa, a chuť naň mám každý deň – či už od smädu, ako doplnok medzi jedlami, alebo na olovrant či večeru. Domáci kefír je pre mňa veľmi zdravý a chutný doplnok zdravého stravovania.“
„Žiadne nežiadúce účinky. Prekvapila ma hustota oproti acidku, tak sme s radosťou menili.“
„Prvýkrát som kefír skúsila od kolegyne a veľmi mi chutil – čakala som, kedy ma začne nafukovať a dostanem kŕče do brucha a oni proste a jednoducho neprišli – kefír bol lahodný a jemný, bol precedený cez sitko…“
„Zamilovala som si ho hneď.“
„Nikdy predtým som nevypila ani kyslé mlieko. Kefír mi chutil, bola som prekvapená.“
„24 hodín na linke a stal sa ‚zázrak’ – kefír bol úžasnej chuti. Stala som sa na kefíre doslova závislá. Starám sa oň a teším sa. Sú to moje ‚zvieratká’ – krásne sa množia. Už som aj darovala. U mňa žiadne negatívne účinky.“
„Podľa mapy som si našla darcu zŕn. Tam som aj prvýkrát ochutnala domáci kefír a bol fantastický. Nemala som žiadne problémy.“
„Prvé skúsenosti? No, kefír bol výborný, taký v obchode nekúpim – ani chuťovo, ani kvalitou. Zlepšilo sa mi trávenie aj vyprázdňovanie.“
„Hm, nechutil mi, ale s medom to už šlo. Bol veľmi kyslý na môj vkus, žiadne nežiadúce účinky.“
Zmeny na zdraví po dvoch mesiacoch s kefírom
„Cítim odľahčenie a zlepšenie zdravia. Kefír mi pomáha lepšie tráviť. Mikrobiota tráviacej sústavy, ktorá je súčasťou črevného nervového systému (podľa najnovších poznatkov nášho ‚druhého mozgu‘) zlepšuje moju náladu aj sústredenie. Rosacea (ružovka), ktorou trpím posledný rok, sa mierne zlepšuje.“
„Pozoroval som spevnenie stolice a lepšie trávenie.“
„Zmeny som nepozorovala. Teším sa, že sa mu u mňa darí, a chutí mi.“
„Pijeme raz viac, raz menej, nie pravidelne 😉 Priateľovi robí dobre na prekyslenie žalúdka.“
„Určite sa mi zlepšilo vyprázdňovanie, nemala som s tým až také problémy, ale sledujem zmeny k lepšiemu, a je pravda, že mám naozaj dobrú náladu :)“
„Áno, prestala ma páliť záha, stratilo sa nadúvanie, upravila sa stolica, zlepšilo trávenie, cítim sa kľudnejšia a spokojná…“
„Spokojnosť. Našťastie vážne zdravotné problémy nemám, takže zmenu po zdravotnej stránke neviem posúdiť.“
„Po dvoch mesiacoch neviem – u mňa zmeny trvali dlhšie. Mala som premnožené kvasinky a postupne sa to začalo upravovať.“
„Neviem. Menili sme postupne veľa oblastí v živote – celková strava aj pohyb. A kombináciou tohto všetkého sa cítim lepšie a viac fit ako 10 rokov dozadu.“
„Dobré trávenie, pravidelná stolica.“
„Zlepšilo sa mi trávenie, Crohnova choroba ustupuje.“
„Zatiaľ som nezaznamenala veľký rozdiel, ale pijem ho nepravidelne.“
„Mám lepšie trávenie – ale verím, že k tomu prispelo aj vyhýbanie sa cukru, pečivu, alkoholu a podobne.“
„Nemala som ani predtým žiadne ťažkosti.“
„Kefír mi síce robil dobre na trávenie, no moje dýchacie ústrojenstvo to nedávalo. Bola som dlhé roky astmatik a alergik a práve vyčistenie organizmu a vyradenie mlieka a mliečnych výrobkov bolo pre mňa kľúčovým – v konečnom dôsledku mi kefír kefír nerobil dobre.“
„Vyprázdňovanie sa mi upravilo. Prvý mesiac, čo som začala piť kefír, sa mi však robili hnisavé vyrážky na tvári.“
„Kefír si spájam s lepším trávením a imunitou a tiež lepším hospodárením tela s energiou.“
„Pozorujem, že sa mi zlepšila kvalita pleti na tvári. Nie je šupinatá, vysušená a keďže mám atopickú pleť – fakt ju nemám vysušenú :-)“
„Tráviace problémy odišli a ja som sa už nebála dať si grécky jogurt (samozrejme kvalitný Milko). Po duševnej stránke priaznivé účinky kefíru presne pomenovať neviem. Vždy sa však teším, keď zoberiem drevenú varešku i idem hubky loviť v mlieku, aby som ich presunula do nového mliečka a dala im papať 🙂 Naozaj mám z toho radosť a vždy sa usmievam 🙂 lebo viem, že z môjho kefíru mi proste nie je zle…“
„Dva mesiace kefír ešte nemám, ale už teraz vidím pozitívne zmeny v trávení.“
„Nebývam chorá, mám dobré trávenie a vyprázdňovanie, alergie ustupujú.“
Vtipné alebo nepríjemné zážitky s kefírom
„Vždy radosť z práce s ním, baví ma to.“
„Jemne ma preháňa, ale naozaj jemne.“
„Keď som kefír prvý raz doniesla, mamka prevaľovala oči, čo som si to zas vymyslela – zas som našla niečo múdre na nete :)“
„Prechodne som sa staral o otcovho psíka. Otec mi vravel, aby som psíkovi vodu v miske vždy niečím ochutil (napríklad trochou polievky), aby mu lepšie chutilo dodržiavať pitný režim ? Nalial som mu tam trochu kefíru a psík ako opitý. Leží vyvalený a obhrýza drevené schody. Nikdy predtým ani potom niečo také nerobil – otec sa na mňa riadne hneval.“
„Iba sa s maminou smejeme, keďže každý večer strávim v kuchyni asi pol hodinu. Mám aj kvások, tak u nás koluje hláška: Kým u nás opatrím všetky živé tvory v chladničke, aj ráno bude.“
„Nemám rada, keď prehltnem omylom hubku. Vtipné je to vždy, keď si niekto myslí, že v pohári je mlieko, a schuti sa napije.“
„No jasné – mám vtipnú príhodu. Kolegyňa mi hovorí ‚urob si z kefíru tvaroh‘, tak som urobila. Varila som to mlieko asi 5 minút a tvaroh nikde, trošku som prepočula, že len ho ohrej a sceď 🙂 Vypil náš psík a bolo :-)“
„Skúsenosti mám len milé, rada s ním pracujem. S kefírovými zrnami zaobchádzam ako so živou bytosťou, rada im doprajem kvalitné mliečko a hneď vidím, čo im chutí a čo nie. Raz som ich dala do krabicového mlieka a veru sa im nepáčilo – hovorila som, že šomrú. Tak som im to už viac neurobila, odvtedy už len kvalita.“
„Vtipné bolo, keď ma kefír celú oprskal pri otváraní. Aj kuchyňu… Alebo keď som ho nechtiac slabo zatvorila pred odložením do chladničky a manžel ho vybral z chladničky, chcel pretrepať a dostal ho tiež všade. ?“
Čo ešte robím pre svoje zdravie?
„Snažíme sa vyhýbať cukrom a pestujeme zeleninu. Nestravujeme sa v podnikoch, radšej si so sebou zabalíme domáce jedlo, keď niekam ideme. Pečieme kváskový chlieb, skúšame zelené potraviny (chlorelu aj jačmeň).“
„Domáce potraviny, prechádzky so psíkom, minimalizmus, pohyb, príroda, rodina.“
„Pohyb, príroda, domáce potraviny, v minulosti aj pravidelný pôst. Vo výhľade je obnovenie pravidelných pôstov a asi skúsim aj rýchle cukry vyradiť.“
„Obľubujem domáci jogurt. Snažím sa neprejedať, nejesť príliš zložité jedlá a znížiť príjem nezdravých tukov, škrobov a múčnych omáčok. Pravidelne si nájdem čas na kardio cvičenia.“
„Ako dôchodkyňa sa snažím mať viac pohybu doma v záhradke. Pečiem si kváskový chlieb a výrobky z kvásku – pri miesení cesta používam aj domáci kefír.“
„Strava bez rýchlych cukrov, pohyb, príroda, domáce potraviny. Manžel drží aj pôsty, ja nie, nakoľko dojčím. Okrem kefíru aj kváskujem – raz-dva razy mesačne pečiem chlebík. Robíme si aj vlastný jogurt. Kedysi, kým sme mali blízko mliekomat, sme si robili aj vlastný syr. Snažíme sa používať čo najmenej chémie, aj na upratovanie aj čo sa kozmetiky týka.“
„Mám veľmi veľa pohybu. V rámci mesta sa prepravujem všade na bicykli. Máme záhradu a veľa pestujem: rajčiny na pretlak, orechy, cesnak a veľa ďalšieho, ale nič vo veľkom, iba pre vlastnú spotrebu. A ešte sliepky máme na vajíčka. Chlieb a ostatné pečivo si robím doma z tradičného kvásku. Snažím sa v zdravej miere sa zamýšľať, čo doma jeme, a v rámci možností to ovplyvňovať. Občas si dávame žihľavovú kúru, takže aj bylinky u nás celkom idú.“
„Sme na domácej strave, čítame etikety kupovaných výrobkov a snažíme sa o zvýšenie pomeru základných surovín pri nákupe. Tiež menej cukrov, pohyb, pozitívne myslenie a zdravé vzťahy.“
„Kvašáky, kapusta, turistika a meditácie.“
„Poctivé potraviny, pohyb, olejčeky doTerra.“
„Som skoro úplne na rastlinnej strave. Cukry neprijímam žiadne, len fruktózu v ovocí. Jem hlavne plody prírody, z obilnín len kváskový chlieb a sem-tam strukoviny a orechy či semená. Pravidelne sa pôstim a chodím do prírody, však v nej bývam ?“
„Domáce potraviny, obmedzenie cukrov, voda z prameňa, bylinné kúry, intuitívna vnútorná očista, duchovná práca, budovanie kvalitných medziľudských väzieb.“
„Stravujem sa bez rýchlych cukrov, žiadne pečivo, pôsty už nie. Som vegetarián a zaujímam sa o ajurvédu. Kefír rád dochutím kurkumou, škoricou, zázvorom alebo kardamómom, nepijem ho však po celý rok – hodí sa mi na jeseň a cez zimu.
Pozrite si aj druhú časť tohto článku: Skúsenosti – Príprava kefíru
Všetkým zúčastneným za ich odpovede veľmi pekne ďakujem! ?
Svorad