Kefír je tvorený základnou kultúrou – kefírovým jadrom, ktoré získaš od niekoho, kto si sám doma kefír vyrába. Ak nikoho s kefírom osobne nepoznáš, hoď očkom na Kefírovú mapu Slovenska). Ďalej budeš potrebovať dobrý zdroj mlieka a väčší uzatvárateľný pohár.
Kúsky kefírového jadra prepláchneš vodou len prvý raz. Dobrý pomer je zhruba jedna až štyri lyžice zŕn na liter mlieka – dáš ich do pohára a zaleješ. Pohár necháš pri izbovej teplote – najlepšie niekde „na očiach“. Kefíru sa najlepšie darí v rozmedzí 16 až 24 °C. Pri nižšej teplote potrvá dlhšie, kým bude kefír hotový – výsledný nápoj však bude hustejší a chuťovo jemnejší. Pod 6 °C sa kefír ukladá na zimný spánok.
Dobré je kefír v pohári aspoň raz za deň pretrepať, aby sa mlieko prevzdušnilo a premiešalo. Za 24 až 36 hodín môžeš mať kyslomliečny nápoj hotový. Spoznáš to tak, že po prehrkaní pohára ostanú na jeho stene stopy: spleť akoby riečnych korýtok. Dĺžka kysnutia závisí od tvojej chuti, od teploty prostredia a od množstva kefírového jadra.
Zrnká kefíru vyberieš lyžicou alebo za pomoci sita s väčšími okami. Nie je potrebné ich umývať, len ich preložíš do druhého pohára a zaleješ čerstvým mliekom. Hotový kefír môžeš hneď vypiť alebo odložiť do chladničky, kde vydrží aj dva týždne.
Dobre je dávať kefíru čerstvé mlieko aspoň každé dva-tri dni. Za bežných okolností dávam do chladničky len hotový kefír, už bez prítomnosti kefírového jadra. V chladnom prostredí kefír zhustne a kvasenie sa spomalí až zastaví.
Ak chcete kefírové jadro na dlhší čas odložiť, v chladničke v pohári s mliekom vydrží v poriadku mesiac aj dlhšie. Po odstavení dlhšom ako týždeň sa však prvá (niekedy aj druhá) nasledujúca dávka mlieka nemusí vydariť.
Článok je súčasťou knihy Domáci hojivý kefír, v ktorej nájdete všetko potrebné a mnoho zaujímavého, nielen o tomto kyslomliečnom nápoji: aj širšie o zdraví aj ekológií.
V prípade otázok môžeš navštíviť tiež našu skupinu na Facebooku: Kefír – výživná a liečivá kultúra domova.