Kefír je kyslý mliečny nápoj, ktorý podporuje celkové zdravie. Mimo toho, že chutí a zasýti, obsahuje tiež pestrú zmes probiotických kultúr, ktoré pomáhajú vyladiť trávenie a zažívanie a celkovo upraviť, posilniť a zrovnať imunitný systém, ktorý je s tráviacou sústavou veľmi úzko spätý.
Zo všetkých mliečnych výrobkov je práve kefír pre človeka najprijateľnejší, pretože kefírové kultúry rozkladajú v mlieku obsiahnuté veľké molekuly bielkovín a rovnako tak aj laktózu, ktorá niektorým ľuďom spôsobuje ťažkosti: menia ju na jednoduchšie sacharidy a na zdraviu prospešnú kyselinu mliečnu. Hotový kefírový nápoj je takmer bezlaktózový.
Kefír je navyše veľmi nenáročný na čas, podmienky aj peniaze – ľahko si ho pripravíš doma!
Čo znamená slovo kefír a odkiaľ pochádza?
Príprava kefíru patrí k pôvodnému spôsobu života ľudí vo viacerých oblastiach východnej Európy, Ruska a juhozápadnej Ázie – kde sa dodnes bežne pije.
Význam slova kefír je často odvodzovaný od tureckého slova keyif, ktoré znamená „cítiť sa dobre“ (po jeho vypití), prípadne z príbuzného slova kef s významom „príjemná chuť“. Slovo samotné však pochádza z kaukazských jazykov.
Pomenovanie kefír sa môže týkať jednak živej kultúry sústredenej v kefírovom jadre v pohári s mliekom, ale aj výsledného kefírového nápoja (kefírového mlieka), už bez prítomnosti kefírového jadra. Kefírové jadro na pohľad pripomína maličký mäkký karfiol – kefírové mikroorganizmy v ňom majú svoju základňu.
Z čoho sa skladá kefír a kefírové jadro?
Kefír je výsledkom symbiózy 30 až 350 druhov baktérií a kvasiniek, vplyvom ktorých v mlieku prebiehajú rôzne druhy kvasenia, predovšetkým kyslomliečne. Výsledný kefírový nápoj obsahuje prospešný mikrobióm a ním vytvorené enzýmy a ľahko stráviteľné živiny – kyseliny, aromatické zložky, vitamíny, minerály a malé množstvo cukru a alkoholu.
Ak ťa zaujíma presnejšie chemické zloženie: Kefírové mlieko zvyčajne obsahuje okolo 90% vody, 0,2% tukov, 3% bielkovín, 6% sacharidov, 0,7% minerálov, 1% kyseliny mliečnej a pod 1% alkoholu. Za zmienku stoja vitamíny A, karotén, B1, B2, B6, B7, B12, C, D, E a esenciálne aminokyseliny tryptofán, leucín, lyzín a valín a tiež minerály ako vápnik či magnézium, všetko pre telo v ľahko dostupnej podobe.
Presný obsah živín sa odvíja od zloženia mikroorganizmov, ktoré ich vytvárajú, od teploty prostredia a tiež od druhu a pôvodu mlieka. Ak býva na výrobu kefíru použité nepasterizované mlieko od zvierat, ktoré sa pasú prirodzene vonku na tráve a slnku, je tento nápoj tiež výborným zdrojom vitamínu K2, ktorý je potrebný pre zdravý vývin kostí, zubov a srdcovocievnej sústavy.
Kefírové jadro zahŕňa určitý pomerne stály mikrobióm chránený maticou polysacharidov a proteínov, ktorá sa nazýva kefíran a pôsobí proti choroboplodným zárodkom. Mikrobióm kefíru je tvorený rôznymi druhmi baktérií a kvasiniek, ktoré spolupracujú v ucelenej a zložitej súhre ako jedna bytosť. Mikrobiálne zloženie kefíru sa v závislosti od jeho pôvodu a životných podmienok líši. Základná zostava mikroorganizmov je asi takáto:
Lactobacillus kefir, Lactobacillus kefiranofaciens, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus plantarum, Lactococcus lactis ssp. lactis, Kluyveromyces marxianus, Lactobacillus parakefir, Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces unisporus, Leuconostoc mesenteroides, Acetobacter sp., Saccharomyces sp., Lactococcus lactis ssp. lactis biovar diacetylactis, Lactococcus lactis, Lactobacillus kefiri, Lactobacillus parakefiri.
Je kefír skutočne liečivý?
Kefír má veľa vedecky podložených priaznivých účinkov: mimo iného pôsobí antioxidačne, imunomodulačne, antialergicky a protizápalovo. Pravidelné pitie kefíru bolo spojené so zlepšením imunity a trávenia a tiež so zlepšením znášanlivosti laktózy. Podrobnosti nájdeš v článku Kefír vedecky. Všetko však záleží predovšetkým od teba. Prvým krokom je rozhodnúť sa pre zdravie!
Zdravie je niečo viac, ako si dnes bežne predstavujeme. Je s ním spätá uvoľnenosť, tvorivosť, sloboda, prúdenie, celistvosť, jasné hranice a dobré vzťahy! Zdravie je schopnosť byť vedomým tvorcom svojho života a zároveň žiť svoj život v šťastí v súhre s ostatnými blízkymi bytosťami.
Liečivé účinky kefíru je nevyhnutné podporiť stravou bohatou na rôzne druhy vlákniny, ktorá je výživou pre prospešnú črevnú mikrobiotu. Čím pestrejšie, tým lepšie – dobre padnú rôzne druhy zeleniny, celozrnné kváskové pečivo, klíčky či sušené ovocie.
Ako si kefír pripravím?
Kefír je tvorený základnou kultúrou – kefírovým jadrom, ktoré získaš od niekoho, kto si sám doma kefír vyrába. Ďalej budeš potrebovať dobrý zdroj mlieka a väčší uzatvárateľný pohár (najlepšie dva). Kefírové jadro prepláchneš vodou, dáš do pohára, zaleješ ho mliekom a necháš na viditeľnom mieste pri izbovej teplote.
Druhý deň pohár pretrepeš a večer môžeš mať hotový kefírový nápoj! Doba zrenia sa však v závislosti od tvojej chuti, od teploty miesta a od množstva kefírového jadra bude líšiť.
Kefírové jadro potom z pohára lyžicou vyberieš, preložíš do druhého pohára a zaleješ novým mliekom. V prvom pohári ti tak ostane len výsledný kefírový nápoj, ktorý môžeš hneď vypiť alebo si ho skryť v chladničke na neskôr.Ak máš veľa malých kúskov, namiesto lyžice ti dobre poslúži miska a veľké sito.
Podrobnejší postup a odpovede na prípadné otázky nájdeš v článku Kefír doma.
Kefírové zrno, huba alebo jadro?
V mojich článkoch používam výraz kefírové jadro, aj keď inde môžeš naraziť na pomenovanie kefírové zrno či dokonca kefírová huba. Môj kefír vôbec zrno nepripomína a na hubu sa podobá len veľmi vzdialene, preto dané pojmy vnímam ako zavádzajúce. V súvislosti s kefírom mi príde šťastnejšie prekladať anglický výraz kefir grain ako kefírové jadro. Slovo grain totiž označuje okrem zrna aj jadro a je koreňoslovne príbuzné so slovom kernel, ktorý tiež znamená jadro. Okrem toho, kefírové jadro nie je zrno, ktoré zasadíš do zeme a vyrastie, a nie je to ani huba, aj keď hubu možno pripomína – ono je predovšetkým jadrom celého kefíru!
Prečo vznikol tento web?
Na webe kefir.nazemi.sk, rovnako ako na tlačenom zošite s rovnakým obsahom, pracujem dobrovoľne, pretože mi to dáva zmysel.
Prajem si, aby sme sa ako ľudstvo hýbali správnym smerom – aby sme sa celistvo rozvíjali. Naše zdravie je jedným z kľúčov. U kefíru sa toho stretáva veľa: je to predovšetkým výživné a liečivé jedlo s dobrým vplyvom na odolnosť, trávenie a druhotne aj na duševné zdravie človeka.
Pôvod súčasných ťažkostí, ktorým ako ľudstvo čelíme, vidím hlavne v nezdravom vzťahu so Zemou. Chýba nám úcta, vďaka a láska – uvedomovanie si prostých darov, ktoré nám Zem prináša. Nie na priemysle ani vzdelaní stojíme – v prvom rade na Zemi! Planét je veľa, ale pre nás obývateľná zem je tu len jedna – toto vedomie nás všetkých spája!
Jedlo prepája. Láska ide cez žalúdok. Mlieko je láskyplnou materskou výživou. Kravy boli aj u nás niekedy cenné, ctené a hodnotné zvieratá, spájané s bohatstvom. Bohatstvo zase súvisí s božstvom. Božstvo dáva ľuďom istotu prežitia, pretrvania. Touto istotou je zdravý základ, o ktorý sa vždy môžeme oprieť: zdravé telo, dobré vzťahy, prajné srdce, zdravá zem, poriadok v duchu aj na duši – viera v život.
Hovädzí dobytok v minulosti ľuďom poskytoval istotu – tráva rastie aj v časoch výkyvov počasia a neúrody. Našej indoeurópskej kultúre dobytok zabezpečoval po celé tisícročia záruku prežitia. Ako dojčiace matky nám kravy, ovce a kozy poskytovali mlieko. Sprostredkúvali nám napojenie na veľkú Matku Zem. Sme jej nepopierateľnou súčasťou – bez ohľadu na to, kam nás priemyselná a masmediálna kultúra zavádza.
Mlieko od kráv však pre veľa dospelých ľudí nie je priamo prijateľné. Kefír je tým chýbajúcim kultúrnym medzičlánkom.
Toto sú moje dôvody, prečo do kefíru vkladám svoj čas a nádej! Nadchýna ma a vyživuje. Rád prijmem podporu a poteším sa tvojej spoluúčasti.
Môžem obsah týchto stránok ďalej šíriť?
Samozrejme! Rovnako tak, ako môžeš ďalej šíriť získané kefírové jadro, môžeš rozširovať aj tieto články! Zverejňujem ich pod zárukami Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International.
Ak by si chcel využiť obsah zošitu pre obchodné účely, prosím, spoj sa so mnou: svorad (zavináč) nazemi.sk