Kefír je kyslomliečny nápoj, ktorý niektorí označujú za jogurt 21. storočia.1 Tak ako na začiatku minulého storočia svetová spoločnosť objavila bulharský jogurt a obľúbila si ho, veľa nasvedčuje tomu, že v našej dobe to bude kaukazský kefír a tara z Tibetu.
Domáci kefír vo veľa ohľadoch predčí jogurt
Jogurt ľudí nadchol v dobe, keď si lekári uvedomili súvislosť medzi nesúladom črevnej mikrobioty a radom chorôb, dokonca aj duševných. K dobrej povesti jogurtu prispeli príbehy o dlhovekých bulharských sedliakoch. Avšak – ako v prípade jogurtu tak aj kefíru, bolo by chybou pripisovať dobré zdravie a životnú silu v starobe jedinej potravine. Ďalšie dôležité úlohy tu zohráva celkový spôsob života, pestovanie dobrých vzťahov, prírodné prostredie, duševná vyrovnanosť a zdravá duchovná kultúra.
Súčasný továrensky vyrábaný jogurt, na rozdiel od pôvodného domáceho, obsahuje len dva druhy laboratórne pestovaných mikróbov vybraných viac s ohľadom na priemysel ako na ľudí. Súčasný balený jogurt dobre dozrieva v téglikoch a dlho vydrží počas jeho cesty od výroby, cez obchod až k zákazníkovi. Obmedzenie mikrobioty je však na úkor zdravotných účinkov. Oproti tomu kefír obsahuje zhruba 50 rôznych druhov mikroorganizmov a predstavuje tak celistvý mikrobiálny ekosystém.
Probiotické pôsobenie
O kefíre sa dnes hovorí ako o probiotickom a prebiotickom nápoji a o funkčnej potravine. Nielenže zasýti, dokáže tiež výrazne podporiť zdravie, predovšetkým čo sa týka trávenia, imunity a psychiky. Podporuje správnu prácu mikróbov, ktoré žijú v tesnej väzbe s človekom; v jeho črevách, na slizniciach a na povrchu kože. Črevá sú zvlášť úzko prepojené s imunitným systémom. Množstvo autoimunitných a imunitných ochorení vrátane alergií súvisí s narušeným črevným mikrobiómom. Neprekvapí to, keď si uvedomíme, že najväčšou styčnou plochou človeka s vonkajším svetom je práve črevo. Jeho povrch je tvorený drobnými klkmi, ktoré by rozprestreté zabrali plochu o veľkosti približne 30 metrov štvorcových.2
Črevný ekosystém človeka je tvorený zhruba tisíckou rôznych druhov baktérií a tiež množstvom druhov symbiotických vírusov, archeónov, kvasiniek a prvokov. Veda z nich zatiaľ preskúmala zhruba 10 percent. Počet mikroorganizmov sídliacich na povrchu črevnej sliznice kolíše v závislosti od oblasti čreva – najväčšie množstvo ich žije v hrubom čreve, len baktérií je tam 1012 až 1014. Vírusov v čreve je ešte viac, 1014 až 1016. Pre porovnanie, buniek celého ľudského tela je rádovo 1013. Čiže vo svojom vlastnom tele sme z tohto pohľadu dokonca v menšine.3
Bohatá črevná biodiverzita a vyladené medzidruhové vzťahy zaručujú nielen plnohodnotné vstrebávanie živín. Mikróby nám pomáhajú vytvárať rôzne potrebné látky, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo alebo je ich výroba pre ľudské bunky príliš náročná. Dokážu tiež odbúravať jedovaté zlúčeniny. Ich súhrnná schopnosť látkovej premeny predstihne pečeň – najväčší orgán brušnej dutiny. Navyše, symbiotická mikrobiota hrá kľúčovú úlohu pri nastavovaní správnej miery odozvy imunitného systému. Biele krvinky sú v neustálej súhre s baktériami a kvasinkami v čreve, vzájomne sa učia a usmerňujú svoje správanie.
Civilizačné ochorenia
Správne pracujúca črevná mikrobiota je v neustálej pružnej rovnováhe, tá sa však za nepriaznivých okolnosti môže narušiť. Následkom býva trvajúci zápal črevnej sliznice, ktorý môže viesť k rôznym ochoreniam v iných častiach tela. Dochádza k tomu najmä pri zlyhaní riadiacich mechanizmov udržujúcich rovnováhu počtov jednotlivých druhov mikroorganizmov. Takémuto stavu sa odborne vraví dysbióza. Vlastnosti jednotlivých prvkov mikrobiálneho ekosystému vtedy síce ostávajú zachované, avšak počty a pomery zastúpenia jednotlivých druhov sa zmenia. Napríklad klostrídie a stafylokoky, ktoré v zdravom čreve bývajú v menšine, pri dysbióze výrazne prevládnu. Rozmnožia sa do takých počtov, až vytláčajú a ohrozujú zdraviu prospešné baktérie, k tým patria okrem iných baktérie mliečneho kvasenia.
Najčastejšími príčinami črevnej dysbiózy býva nezdravá životospráva, predovšetkým príliš priemyselne spracovaná strava, ďalej nedostatok pohybu, neutíchajúce duševné napätie a opakovaná liečba antibiotikami. Za takto zmenených podmienok niektoré druhy mikróbov výrazne prevládnu a iné sa môžu celkom stratiť. Vo všeobecnosti platí, že čím ucelenejší a pestrejší je mikrobióm človeka, tým lepšiemu zdraviu sa teší. Ľudia žijúci na vidieku a bližšie k pôde a zvieratám majú pestrejšiu mikrobiotu, avšak najlepšie sú na tom príslušníci prírodných národov, ktorí doposiaľ ostali pri svojom pôvodnom spôsobe života a ich strava je bohatá na rôzne druhy vlákniny. Moderná priemyselná spoločnosť plošne trpí úbytkom mikrobiálnych druhov, ktorého následkom je rozvoj rôznych civilizačných ochorení, predovšetkým metabolických, duševných a imunitných.4
Úlohy črevnej mikrobioty
Čo sa týka genetickej výbavy, počet génov symbiotických črevných baktérií prevyšuje počet našich ľudských génov stonásobne. V týchto génoch sú zapísané najrôznejšie schopnosti, aké naše ľudské bunky nemajú, pretože by ich udržiavanie bolo príliš nákladné. Baktérie nám takto robia nenahraditeľnú službu. Na rozdiel od ľudskej DNA, ktorá je daná, bakteriálna dedičná výbava je pružná. Baktérie sa množia rýchlo a navyše si dokážu vhodné gény medzi sebou aj priamo vymieňať. Stravou a spôsobom života vieme rozšíriť množstvá prospešných druhov vo svojom tele a ruka v ruke s tým môžeme ovplyvniť aj svoje prirodzené „danosti“. Prekvapivým spôsobom pomáha aj zmena životných okolností – vonkajšie a vnútorné podnety nielen ovplyvnia mikrobiotu, dokážu tiež oživiť alebo vypnúť určité naše gény a zmeniť s nimi spojené vlastnosti a sklony. Nedeje sa to však okamžite, ale postupne v priebehu mesiacov a rokov.
Zdraviu prospešné črevné baktérie nás nielen chránia proti chorobám, ale majú vplyv na zdravie a dlhovekosť, a to v každej časti tela. Ovplyvňujú kožu, hormonálny systém, ako aj hladinu energie v bunkách – do veľkej miery sa tak podieľajú na dĺžke zdravého života. Výskumné štúdie črevného mikrobiómu poukázali na skupinu zdraviu prospešných baktérií z čeľadí Rumincoccaceae, Lachnospiraceae a Bacteroidaceae – tieto sa u ľudí so zvyšujúcim sa vekom zvyčajne strácajú a ruka-v-ruke s tým pribúdajú najrôznejšie ochorenia. Avšak zdraví starí ľudia žijúci v prírodnom prostredí tradičným spôsobom života mali počty baktérií z týchto čeľadí v takom počte ako mladí ľudia.
Hojivé pôsobenie kefíru
Je vedecky podložené, že niektoré z desiatok druhov mikroorganizmov kefíru dokážu upraviť prostredie čreva a zmierniť zápaly. Napomáhajú tomu okrem iného kyselina mliečna a butyrát, a tiež rôzne usmerňujúce látky, ktoré v kefíre žijúce mikróby vytvárajú. Keď sa povrch čreva upokojí a zahojí, znova začne priať bohatšiemu a zdravšiemu zloženiu mikrobioty. Ucelenejší mikrobiálny ekosystém dokáže následne vyladiť činnosť imunitného systému a upraviť metabolizmus. To, čo s nami žije v čreve, má touto cestou značný vplyv na celkový telesný a duševný stav. Mikróby vyrábajú radu bioaktívnych látok a vedia dokonca priamo ovplyvňovať aj našu náladu a správanie.
Nie sú to iba nejaké nepatrné neviditeľné potvorky – boli tu dávno pred nami – dá sa povedať, že Zem patrí im. My ako mnohobunkové tvory sme tu v porovnaní s baktériami nováčikmi – hráme na ich poli, oni sú tu doma a vedia si povedať. My ľudia nie sme až takými pánmi, ako by sme si radi mysleli. Často nás o tom, žiaľ, presvedčí až choroba.
Je vedecky dobre preukázané, že domáci kefír vyrobený pomocou kaukazského kefírového zrna alebo tibetskej huby má zdraviu prospešné účinky. Dôležité biologické aktivity pozorované v prostredí kefíru alebo pri baktériách izolovaných z kefíru zahŕňajú protinádorové, protizápalové, antimikrobiálne, imunoregulačné, antialergické, antimutagénne, antigenotoxické pôsobenie, a tiež majú priaznivý vplyv na hojenie rán.5
Kefír u vás doma
Kefír si viete ľahko vyrábať sami doma. Potrebujete dobrý zdroj mlieka, pohár a kefírovú kultúru. Jeho príprava je spomedzi mliečnych výrobkov hneď po obyčajnom kyslom mlieku tá najjednoduchšia. Aj preto o ňom vznikla táto kniha.
Pri mliečnych výrobkoch vo všeobecnosti je dôležité dbať na dobrý pôvod mlieka. Mnohým z nás už dnes nie je ľahostajné utrpenie zvierat. Bezcitné spôsoby priemyselných veľkochovov nie sú jedinou možnosťou. Ľudia si po tisíce rokov so zvieratami chovanými na mlieko budovali vzájomne prospešný vzťah. Stáda boli chránené pred dravcami a zabezpečené počas krutého obdobia zimy – výmenou za mlieko a mäso. Smrť k životu patrí, nadmiera utrpenia však nie. Ak priemyselné veľkochovy spôsobujú neľudské utrpenie, je chybou vzťahovať to aj na malé pasienkové chovy a zatracovať tak veľkú časť svojich vlastných spoločenských a prírodných koreňov. Osobne verím, že väčší záujem o svoje zdravie a o domácu výrobu kefíru prispeje k rozšíreniu povedomia aj v oblasti medzidruhových vzťahov a prírodného hospodárenia.
Tento článok vznikol v súvislosti s prípravou knihy Domáci hojivý kefír.
Zdroje údajov:
1LEITE, A. M. D. O. a kol. 2013. Microbiological, technological and therapeutic properties of kefir: a natural probiotic beverage.
2University of Gothenburg. 2014. Surface area of the digestive tract much smaller than previously thought.
3RYŠÁVKA, P. 2020. ESSENS Vědecký den v Brně.
4GUPTA, V. K. a kol. 2017. Geography, Ethnicity or Subsistence – Specific Variations in Human Microbiome Composition and Diversity.
5PRADO, M. R., a kol. 2015. Milk kefir: composition, microbial cultures, biological activities, and related products.