Videl som už viac ľudí, ako sa pokúšali obyčajný pohár nejako vylepšiť: spraviť si na kefírové zrnká nejaké vrecúško, aby nemuseli prelievať kefír cez sito, prípadne použiť na výrobu kefíru sklenený čajník so zabudovaným sitkom. Pretože…
Nie každý má rád okolo seba hromadu riadu a ešte menej ľudí ho rado potom umýva… Ja som si však zvykol, kuchyňu pracem bezmyšlienkovite, samovoľne – dokonca to na mňa pôsobí upokojujúco. Je to krásna práca, po ktorej hneď vidno výsledok 😀
Vlastne ja osobne som nikdy nerozmýšľal nad nejakým kefírovým “udelátkom”. Mám totiž rád jednoduché viacúčelové nástroje 🙂 Sklenená miska, umelohmotné sito, drevená vareška a pár sedemdecových pohárov:
Prípadne, ak chcem kefíru viac lebo z neho budem robiť syr, vtedy používam iné nástroje:
- tri-a-pol-litrový pohár na mlieko z automatu,
- štvorlitrový hrniec,
- cedidlo,
- syrársku ľanová plachtičku (tvarožník).
Do hrnca nedávam priamo kefírové jadro, ale naočkujem mlieko v hrnci lyžicou už hotového kefíru a dobre zamiešam. Väčší objem mlieka vtedy skvasí rovnomerne a po zhruba 36 hodinách ho zvyknem mať hustoty pudingu. Ten potom nalejem do šatkou vystlaného cedidla, môžem ho nechať odkvapkávať tam (prípadne niečím zaťažiť) alebo v šatke zavesiť.
Je toho náradia viac, ale obyčajné, jednoduché, prosté. Oproti tomu takéto vynálezy mi často prídu zložité, neohrabané a zriedka ladia oku. Záleží mi, aby veci, ktoré používam, boli nielen účelné, ale aj pekné na pohľad, podľa možnosti. Nižšie uvádzam rýchly prelet tým, čo všetko ľudia pre kefír vymýšľajú:
Pred pár týždňami ma však jeden z vynálezov predsa veľmi zaujal, a nielen svojím dizajnom. Je z dielne slovinských kefírových nadšencov. Nazvali ho Kefirko a vyzerá byť vychytaný do najmenších podrobností. Rozhodol som sa naň pozrieť z bližšia a poriadne ho preskúmať.
V jednom kefirku sú zabudované:
- redšie sitko pre zrnká kefíru aj hustejšie pre kryštály tibicos,
- odmerka na správny objem kefírových zŕn (a aj odmerka na množstvo kryštálov tibicos),
- uzatvárateľné veko prepúšťajúce vzduch a zároveň zabraňujúce vstupu hmyzu
- a samozrejme, sklenený pohár na kysnutie mlieka.
Výroba kefíru za použitia kefirka prebieha na dve doby. Najprv sa nechá na zhruba 24 hodín mlieko kvasiť za pomoci malého množstva kefírových zŕn v kefirku. Výrobcovia doporučujú len 8 g na 300 ml mlieka (1 polievková lyžica). Výhodou je, že takého malé množstvo klesne na spodok ponára. Kefírové mikroorganizmy dobre cestujú z dola nahor a postupne sa rozšíria do celého objemu mlieka.
Osobne ma doporučené malé množstvo kefírové jadra prekvapilo, sám totiž používam násobne viac zrniek (15–30 g). Väčšie množstvo jadra však spôsobí, že v sebe zachytia vznikajúci oxid uhličitý a začnú plávať blízko hladiny. Zhora dolu cestujú mikroorganizmy v mlieku slabšie, takže bez premiešavania by mlieko v spodnej časti pohára kvasilo výrazne pomalšie. Môj obľúbený sedemdecový pohár teda raz za deň pretrepať. Pár-sekundová záležitosť 🙂
Pre doplnenie: Vo vedeckých prácach o kefíre sa zvykne uvádzať ako najlepší pomer mlieka a kefírového jadra 5 až 10 %, čiže 15 až 30 gramov na 300 ml mlieka. Rozhodol som sa však poslušne nasledovať príbalový návod ku kefirku, v ktorom doporučovali prvotné 24-hodinové kvasenie (primárnu fermentáciu) s objemom zrniek podľa odmerky (zhruba 8 g). Podľa ich návodu sa kefír vyrába pri izbovej teplote a následne prípadne nechá druhotne kvasiť ďalších 24 hodín v chladničke a už bez kefírového jadra.
Výsledok?
Veľmi jemne kyslý kefír. Pre citlivý jazýček začiatočníka možno výborný, ja som však zvyknutý na trošku silnejšie nápoje 😀 Avšak ľahká pomoc: stačí nechať prvotné kvasenie bežať trošku dlhšie. (Nielen kým mlieko nezhustne a nezačne byť trošku kyslé, ale až kým nezačne nechávať na stene skla stopy “riečnych korýtok”.) Až potom ho môžeme cez zabudované kefirkové sitko zliať a uložiť na druhotné kvasenie do chladničky, či do chladu v komore. Výsledok si spravíte práve taký, aký máte radi 🙂
Klady Kefirka by som zhrnul takto:
- menej umývania riadu (a výrazne menší riad!),
- menšie nároky na priestor v kuchyni,
- pekné na pohľad,
- pribalená brožúrka s veľmi zaujímavými receptami s kefírom,
- prispôsobené výrobe kefíru aj tibicos,
- možnosť použiť aj na klíčenie semienok alebo na čaj či prekvapkávanú kávu.
A zápory?
- Ak je hotový kefír hustý, z Kefirka tečie cez zabudované sitko veľmi pomaly – takže ho treba nechávať kvasiť len kratšie a zhustnúť až potom scedený v chladničke.
- Môj prvý dojem bol, že Kefirko môže byť výborné na cesty: malé, skladné – avšak ukázalo sa, že aj pri riadne zatiahnutom vrchnáku stačí len malé buchnutie na to, aby sa závit uvoľnil, takže do batohu ani do auta to nie je.
- Oproti sedemdecovému poháru výrazne vyššia cena.
Avšak, ak by ste si chceli robievať kefír doma častejšie a jediné, čo vás odrádza, je babranie s niekoľkými väčšími kusmi riadu – kefír zato určite stojí. Len si premietnite, koľko peňazí bežne človek necháva v lekárni: pravidelné pitie kefíru ma dobre vedecky položené priaznivé účinky na zdravie, okrem iného pomáha správne nastaviť činnosť imunitného systému a vyladiť trávenie. Tridsať Euro je pomerne dosť, Kefirko je však z poctivého skla a plastu a s trochou šťastia ho máte na desaťročia.
Ak vás Kefirko zaujalo, je možné ho objednať v internetovom obchode Letti.sk, ktorý ponúka aj hromádku iných pekných vecí.
Výrobcovia kefirka ponúkajú aj ďalší zaujímavý nástroj: Kefirko na syr. To som skúšal tiež a páčilo sa mi dokonca viac ako základné Kefirko. Moje dojmy si prečítate v článku:
One thought on “V čom kefír? Sedemdecový pohár, hrniec či Kefirko?”