O zdravotných účinkoch kefíru pojednáva množstvo vedeckých štúdií, ktorých prehľady sú dostupné na internete. Nižšie uvádzam preklady úryvkov niektorých z nich:
Kefír je kvasený mliečny nápoj tvorený pôsobením baktérii a kvasiniek, ktoré žijú v symbiotickom spoločenstve v kefírovom jadre. Výroba kefíru pochádza z tradície obyvateľov Kaukazu, ktorá sa od 19. storočia rozšírila aj do iných častí sveta, dodnes je kefír každodennou vyživujúcou a liečivou súčasťou stravy u niekoľkých populácií.
Veľké množstvo mikroorganizmov v kefíre, ich mikrobiálna aktivita, bioaktívne produkty ich mikrobiálneho metabolizmu a tiež zdravotné prínosy spojené s užívaním tohto nápoja potvrdzujú postavenie kefíru ako prírodného probiotika a jeho označenie ‚jogurt 21. storočia‘.
Jeho zložky majú antimikrobiálne, protirakovinotvorné a imunomodulačné účinky, a okrem iného zlepšujú trávenie laktózy.
– Microbiological, technological and therapeutic properties of kefir: a natural probiotic beverage [Mikrobiologické, technologické a terapeutické vlastnosti kefíru: prírodného probiotického nápoja]. Brazilian journal of microbiology. Október 2013.
Niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo zdravotné prínosy kefíru, ktorý má už dlho povesť probiotického nápoja s výbornými predpokladmi zlepšiť zdravie. Kefír je tiež bezpečným a lacným jedlom, ktoré sa ľahko pripravuje aj v domácich podmienkach.
Pravidelné pitie kefíru bolo spojené so zlepšením trávenia a znášanlivosti laktózy, s antibakteriálnympôsobením, so znížením cholesterolu a upravením hladiny glukózy v krvi, znížením krvného tlaku, s protizápalovým účinkom a rovnako ajs antioxidačným, antikarcinogénnym a antialergickým pôsobením a liečivými účinkami.
– Milk kefir: nutritional, microbiological and health benefits. [Mliečny kefír: výživový, mikrobiologický a zdravotný prínos] Universidade Federal de Viçosa.
Mikroorganizmy v kefíre produkujú vitamíny, rozkladajú proteín a hydrolyzujú laktózu výsledkom čoho je vysoko výživná a ľahko stráviteľná potravina.
– A review: chemical, microbiological and nutritional characteristics of kefir [Prehľad: chemické, mikrobiologické a výživové vlastnosti kefíru]. CyTA – Journal of Food. č. 13/3, 2015.
Dôležité biologické aktivity, ktoré boli pozorované u kefíru alebo u baktérií mliečneho kvasenia izolovaných z kefíru, zahŕňajú protinádorové, protizápalové, antimikrobiálne, imunoregulačné, antialergické, antimutagénne, antigenotoxické pôsobenie a priaznivý vplyv na hojenie rán.
– Milk kefir: composition, microbial cultures, biological activities, and related products [Mliečny kefír: zloženie, mikrobiálne kultúry, biologické aktivity a súvisiace produkty]. Frontiers in microbiology. 2015.
Baktérie mliečneho kvasenia nachádzajúce sa v kefíre dokážu znížiť obsah laktózy prostredníctvom β‑galactosidázy. Kefír je tak vhodný aj pre ľudí, ktorí sú voči laktóze neznášanliví. Kefír sa tiež ukázal ako účinný voči vysokému krvnému tlaku.
Polysacharidová matica nazývaná kefíran vytváraná baktériami mliečneho kvasenia je často pokladaná za účinnú voči množstvu chorôb a vykazuje protinádorovú, antibakteriálnu a antimikotickú aktivitu.
– Chemical and Therapeutic Aspects of Kefir [Chemické a liečebné aspekty kefíru]. International Journal of Pharmacovigilance. Máj 2016.
Podľa Národnej kefírovej asociácie môžu tehotné a dojčiace ženy bez obáv konzumovať kefír. Kefírový nápoj zlepšuje vstrebateľnosť živín, zvyšuje imunitu, pomáha telu vyrovnať sa s hormonálnymi zmenami a bráni infekciám a premnoženiu kvasiniek.
– Properties and benefits of kefir – A review [Vlastnosti a prínosy kefíru – prehľad]. Prince of Songkla Univerzity. 2013.
Štúdia preukázala, že mliečne bielkoviny sú počas kefírovej fermentácie rozsiahlo rozkladané. Výsledkom je 609 peptidov jedinečných pre kefír a zmena množstva ďalších, zhruba 1500 peptidov.
Kefír môže byť dobrou výživovou voľbou pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s trávením bielkovín.
– Kefir Microorganisms Break Down Milk Proteins [Mikroorganizmy kefíru rozkladajú mliečne bielkoviny]. SPLASH! milk science update. Február 2016.
Mikrobiota, črevo a mozog
Pre lepšie pochopenie toho, ako môže pitie kefírového mlieka vplývať na toľko rôznych oblastí, pripájam niekoľko úryvkov z populárno-vedeckej knihy od Igora Bukovského z Ambulancie klinickej výživy: (Za)chráňte svoje črevo.
Tráviaci trakt (…) je náš najväčší kontakt s vonkajším svetom. Na pomerne malom území sa stretáva:
– najväčšia koncentrácia bielych krviniek a najväčšia aktivita imunitného systému v celom našom tele,
– 200–500 miliónov nervových buniek črevného nervového systému
– a asi 1000 triliónov baktérii. (…)Je nepopierateľné, že ten obrovský súbor mikróbov v našom čreve ovplyvňuje nielen črevo a naše trávenie, ale cez blúdivý nerv a prostredníctvom rôznych látok aj cez krv ovplyvňuje náš mozog, naše emócie, náš intelekt a naše správanie. (…)
Vývoj črevnej mikrobioty v prvých troch rokoch života je nesmierne dôležitý, ale aj krehký a zložitý – formátuje našu imunitu, tráviaci systém, nervový systém, ba aj emócie a psychické zdravie na celý život.
Aké smutné, ak človek preto, že vtedy nemá dostatok lásky, vitamínov a laktobacilov (dovoľte mi toto zjednodušenie), vstupuje do života vybavený veľmi nešťastným základným nastavením voči svetu, ľuďom a vzťahom – neistota, strach a pocit ohrozenia. V dospelosti to buď dokážeme prijať a ‘ošetriť’, alebo sa to naučíme len maskovať.
– Igor Bukovský. (Za)chráňte svoje črevo. Ambulancia klinickej výživy, 2017. Úryvky zo strán 57–63.
Pozri aj: